مرکز آموزش بازرگانی کاشان

توضیحات

دوره MBA

موسسه آموزش علوم بازرگانی   

( وابسته به وزارت صنعت , معدن و تجارت )

با همکاری موسسه آموزشی و پژوهشی آریانا

 و مجوز رسمی از وزارت علوم تحقیقات در

دوره عالی مدیریت کسب و کار MBA

به شرط قبولی در مصاحبه ورودی به تعداد محدود دانش پژوه و دانشجو می پذیرد 
 

تغییر در مسیر شغلی و زندگی کاری در سفری چالش انگیز و بدون مرز

چرا MBA ؟

امروزه همه چیز در حال تغییر است و تنها تغییر است که ثابت است . مهم نیست در چه بخشی فعالیت میکنید . صنعت و یا خدمات , مشاوره یا بانکداری , با به عنوان مدیر و یا کارشناسی ارشد … مهم اینست که در دنیای پرچالش و رقابتی امروز, برای همگام شدن با تغییرات سریع بایستی خود را به مهارت های کاربردی چندگانه مدیریتی مجهز نمود. نیاز به چنین قابلیتهائی باعث شده است که تقاضا برای MBA از سال 1990 تا کنون بیش از 5 برابر شده باشد . لذا مرکز آموزش بازرگانی استان قم  با درک این نیاز و با تکیه بر تخصص و تجربه , تلاش , برنامه ریزی,  و اعتماد مدیران و فعالان کسب و کار, اقدام به برگزاری دوره ه عالی مدیریت کسب و کار  MBA به صورت حضوری نموده است.

دوره MBA مطابق با آخرین سرفصلهای این دوره در دانشگاههای معتبر دنیا طراحی شده است.

پذیرفته شدگان در دوره عالی مدیریت کسب و کار از مزیتهای ذیل بهره مند خواهند شد :

کسب مدرک رسمی از وزارت علوم تحقیقات و فن آوری
اساتید برجسته ملی
قابلیت ترجمه رسمی مدرک توسط قوه قضائیه
تائیدیه وزارت امور خارجه
عضویت رایگان در باشگاه مدیران
امکان تکمیل و تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور
محتوای استاندارد بین المللی
دهها مزیت دیگر ...

تلفن مشاوره تلفنی و یا حضوری:

 09377359255

(خانم صحرایی-مسئول دپارتمان MBA)

kashanbtc93@yahoo.com

 

تاريخچه MBA

MBA در خارج از کشور قدمتي حدودا" ۸۰ ساله دارد و به نظر مي رسد که در Wharton Business School وابسته به دانشگاه پنسيلوانيا متولد شده باشد. گسترش سريع اين رشته در سالهاي دهه ۶۰ و ۷۰ ميلادي منجر به اين شد که در ايران نيز در دهه ۷۰ ميلادي مرکزي تحت عنوان ICMS و با همکاري دانشگاه هاروارد راه اندازي شود که بعد از انقلاب منحل گرديد. اين مرکز عليرغم اينکه تنها دو دوره فارغ التحصيل ارائه کرد ليکن نوستالژي ناشي از آن هنوز در اذهان بخشهاي مديريتي برجسته کشور باقي است. دومين گام در اين راستا توسط سازمان مديريت صنعتي برداشته شد که در اواخر دهه ۶۰ شمسي اقدام به راه اندازي دوره مديريت اجرايي Executive MBA نمود ليکن به دليل عدم تبليغات مناسب و نيز شرايط دشوار ورود جاي چنداني در ميان فارغ التحصيلان جديد باز نکرد. سرانجام در اول دهه ۸۰ شمسي دانشگاه صنعتي شريف به اتکاي وجهه منحصر به فرد خود اقدام به راه اندازي اين رشته با توجه به نياز شديد کشور نمود. علي رغم اين تلاشها، هنوز تا رسيدن به کشورهاي توسعه يافته و حتي بسياري از کشورهاي در حال توسعه راه درازي در پيش رو داريم. MBA امروزه يکي از معيارهاي رشد کشورها محسوب مي شود بطوريكه در سنگاپور با ۴ ميليون نفر جمعيت حدود ۳۰ دوره MBA و در آمريکا ۷۰۰ دوره وجود دارنددوره كارشناسي ارشد مديريت سازمان كه معادل Master of Business Administration MBA است به منظور پرورش مديران كارآمد براي اداره سازمانهاي اقتصادي - اجتماعي، توليدي و خدماتي طراحي شده است.

همه چیز درباره MBA

رشته MBA يا کارشناسی ارشد مديريت حرفه ای بازرگانی چنانچه از نامش پيداست تنها مديريت بازرگانی نيست ، از آنجا که در ايران آموزش مديريت به سه شاخه بازرگانی ، صنعتی و دولتی تقسيم می شود برای اكثر متقاضيان اين گمان پيش می آيد که MBA تنها در بر گيرنده مباحث مديريت بازرگانی است و به طور مثال برای مديريت صنعتی بايد به سراغ رشته ديگری رفت در حالی که اين تصور کاملا اشتباه است.

MBA
مديريت Business است و Business يعنی کليه عملياتی که از توليد تا فروش و خدمات پس از فروش کالا يا خدمات را شامل ميشود و به صورت مکرر اتفاق می افتد.

برای رشته MBA حدود ۳۰ گرايش مختلف در کشور های مختلف تعريف شده است. اما چهار گرايش اصلی اين رشته که تقريبا در همه دانشگاه ها تدريس می شوند به شرح زير است:

۱- بازاریابی و مدیریت فروش ( Marketing )
۲- مدیریت مالی و مدیریت موسسات مالی ( Finance )
۳- مدیریت تولید و سیستمهای تولید و پروژه ( Operation )

۴- مدیریت منابع انسانی ( Human Resources )


امروزه حتی MBA با گرايش هايی مانند تجارت الکترونيک و فن آوری اطلاعات نيز ارائه می شود که نشان از انعطاف پذيری بالا و نياز روز افزون به فارغ التحصيلان اين رشته است.

متاسفانه امروزه بسياري بدون توجه به محتواي MBA آن را با نام مديريت سازمان مي شناسند و تنها به بخش بسيار کوچکي از اهدافي که در اين دوره بررسي مي شود مي پردازند. اگر بخواهيم تعريفي دقيقتر از اهداف MBA داشته باشيم بايد توجه داشت که هدف اين دوره پذيرش فارغ التحصيلان دوره هاي كارشناسي در رشته هاي مختلف به خصوص رشته هاي فني و مهندسي و پرورش افرادي است كه قادر باشند در زمينه هاي ذيل انجام وظيفه نمايند :

۱- اداره و راهبري مؤثر و كارآمد سازمان يا يك بخش تخصصي از آن نظير بخش هاي توليدي، بازاريابي و فروش، اطلاعات و مالي
۲- ايجاد تحول در يك بخش تخصصي سازمان
۳- طراحي، هدايت و رهبري تحول در كل سازمان پس از كسب تجارب عملي در مديريت
۴- كارآفريني با ايجاد فعاليت هاي جديد در درون سازمان و يا ايجاد سازمانهاي جديد
۵- ارائه خدمات مشاوره اي و مطالعاتي در زمينه هاي مزبور به مديران سازمانهاي اقتصادي و اجتماعي

اين اهداف تقريبا" در تمام جهان يکسان هستند. به عنوان نمونه  ( Harvard Business School HBS )

که يکي از معتبر ترين Business School هاي جهان مي باشد، هدف دوره و قابليتهاي مورد نظر فارغ التحصيلان خود را به شرح زير مي داند:1- a transformational experience for students who will go on to change the lives of those around them

2- Builds a foundation for a life time of leadership

3- Developing abilities to look beyond the present, envisioning what might be and how to accomplish it .

 

افراديكه در اين دوره پذيرفته ميشوند، حداقل دوره كارشناسي را در يكي از رشته هاي دانشگاهي گذرانده و با حوزه تخصصي دوره كارشناسي آشنائي پيدا كرده اند. اين افراد پس از فراگرفتن دانش مديريت و تمرين مهارتهاي مديريتي در اين دوره ، نيروهاي ارزنده اي خواهند شد كه مي توانند با تركيب دانش تخصصي و مديريتي خود در جهت تحقق هدفهاي بالا نقش مهمي در بهبود مديريت جامعه ايفا نمايند.

زمينه هاي فعاليت فارغ التحصيلان MBA

فارغ التحصيلان اين دوره با فراگيري دانش و فنون مديريت قادر خواهند بود در زمينه هاي ذيل فعاليت نمايند:

اداره امور واحدهاي ستادي سازمانهاي توليدي و اجتماعي در جهت كمك به مديران اين سازمانها براي اداره مؤثرتر سازمانهاي خود
اداره و راهبري مؤثر و كارآمد يك سازمان يا يك بخش تخصصي از آن نظير بخش هاي توليد، تحقيق و توسعه، مالي، فروش، پرسنلي و اطلاعات
ايجاد تحول در يك بخش تخصصي سازمان با تجديد تشكيلات، رويه ها و شيوه هاي اداري آن بخش
كارآفريني در يك سازمان براي شروع فعاليت هاي جديد يا ايجاد و اداره سازمانهاي جديد
طراحي تحول در كل يك سازمان و رهبري و هدايت تحولات كلي بعد از كسب تجربيات مديريتي

اگر به بازار کار MBA در ايران نظر بيافکنيم ايران حداقل تا ۱۰ سال آينده نيازمند متخصصين اين رشته خواهد بود . اين پيش بيني با توجه به تراکم زياد مهاجرت فارغ التحصيلان اين رشته از کشور براي کار يا ادامه تحصيل در خارج کشور و نياز شديد سازمان هاي بزرگ و اقتصادي و شرکت هاي دولتي و خصوصي که تعدادشان کم هم نيست بسيار با وسواس صورت گرفته است.

اما بازار کار MBA در خارج از کشور نيز از جايگاه مطلوبي برخوردار است و کشور هاي آمريکا و کانادا در جذب متخصصين اين رشته درنگ نمي کنند. از خاطر نبريد که بسياري از دانشجويان اين رشته از همان ابتداي تحصيل دعوت به کار مي شوند.
كساني كه داراي مدرك MBA مي باشند وارد عرصه مديريت مي شوند و در سطوح مختلف مثل مدير توليد يا بازارياب يا مدير مالي مشغول به كار مي شوند يا نهايتا مدير عامل شركت مي شوند. گروه دوم وارد كار مشاوره مي شوند. برخي در شركت هاي مشاورة مديريت (در ايران مثل سازمان مديريت صنعتي) كار مي كنند و گروهي به عنوان كارشناس مثلا تحليلگر مالي يا تحليلگر بازار يا متخصص نيروي انساني بدون اينكه وارد كار اجرايي شوند ، در سازمانها كار مي كنند. گروه سوم كه درصد كمي هستند ممكن است ادامة تحصيل بدهند و دكترا دريافت كنند و استاد شوند. رويكردي كنوني دنيا، رويكرد كار آفريني است به اين معنا كه ما بايد فارغ التحصيلان MBA را تشويق كنيم تا خودشان كسب و كار راه بياندازند.

دوره عالی مدیریت سازمان  ( MBA ( Master of Business Administration می باشد که به منظور پرورش مدیران کارآمد برای اداره سازمان های اقتصادی – اجتماعی ، تولیدی و خدماتی طراحی شده است . MBA مدیریت   Business است و Business یعنی کلیه عملیاتی که از تولید تا فروش و خدمات پس از فروش کالا را شامل می شود .

در نگاه اول شاید به نظر بیاید که مانند کارشناسی ارشد دیگر گرایشهاست. لیکن تفاوتهای بنیادین، آن را از دیگر رشته ها متمایز ساخته و به پرطرفدارترین گرایش در تمام مقاطع دانشگاهی در دنیا مبدل کرده است. علت این امر کاربردی و عملی بودن این رشته بوده که آن را از مباحث صرف تئوریک جدا ساخته است. به دلیل توجه خاصی که Business School های  جهان به امر آموزش عملی و آماده سازی دانش آموختگان خود جهت مواجهه با دنیای واقعی از خود نشان می دهند، MBA به گونه ای مشخص به کوتاهترین راه جهت ترقی در دنیای Business مبدل شده است. در طول این دوره دانشجویان با مجموعه ای متنوع از دروس مدیریتی، کارآفرینی و اقتصادی- حسابداری آشنا شده و تلاش می شود خلاقیت، تواناییهای درونی و استعداد منحصر به فرد هر یک را شکوفا نموده و زمینه استفاده بهینه از آن را فراهم سازند.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مطالب بیشتر در مورد MBA

 

علم مدیریت بعنوان راهکار اساسی برتری سازمانها مدتهاست که مد نظر صاحبان صنعت و تجارت قرار گرفته است .

البته بدیهی است که برای در اختیار داشتن ابزارهای عملی برای ارزش آفرینی در سازمانها علم مدیریت به تنهایی راه گشا نخواهد بود و این نقطه تولد

(MBA( Master of Business Administration  است .

MBA = Master of Business Administration = Memorably-Branded Applicant

MBA یعنی انسانی که دارای یک برند به یادماندنی است.

مدرک MBA یعنی چیزهای متفاوت برای افراد متفاوت: برای بسیاری، این مدرک یعنی یک موفقیت تحسین برانگیز/ برای عده ای، مجوزی است برای بالا رفتن از نردبان ترقی و برای عده ای دیگر، فرصتی است برای تغییر مسیر کار و حرفه.

MBA یک تمایز است، شما را برجسته تر از رقبا و همکاران می سازد و از میان غربالهای ریزتر عبور می دهد اما تنها نیمی از جاده ای است که می بایست بسوی موفقیت کاری بپیمایید. شما باید یک برند فردی نیرومند و پایدار را به گروه هدف خود ارائه کنید. تحصیل در دوره MBA شرط لازم برای ایجاد و توسعه یک برند فردی منحصر به فرد است. در کنار دروس عملی، این رشته تاکید بسیار زیادی بر مهارتها و نگرش فردی دارد. گرچه دلیل شایع طی دوره MBA کسب درآمد بیشتر است، لیکن دلیل اصلی آن بهره برداری از فرصت ها، توسعه و گسترش حرفه شخصی و تغییر نگرش شغلی افراد می باشد.

 

MBA چيست ؟

رشته شناخته شده بین المللی و مدرک فوق تجربی بدون مرزی است که می توان گفت تمامي علم مدیریت را بطور

کاربردی ارائه می دهد.  این رشته برای کسانیکه در تجارت و مدیریت فعال بوده و به دنبال پیشرفت حرفه ای در

كسب و كار و حرفه شخصی یا دانش مدیریتی هستند، بسيار مناسب است.به بیان دیگر باید علم تئوری را به طورعملی

تجربه کنیم تا  با تكيه بر دانش ،خود را به عنوان یک مدیر موفق مطرح کنیم و این همان MBA است

چرا MBA بخوانيم؟

 در حرفه تان پیشرفت کنید:

اگرشما یک دکتر، مهندس، ویراستار یک روزنامه محلی و يا  فارغ التحصیل دانشگاهي هر رشته اي كه باشید، می توانید خود را برای حرکت به سوی پست مدیریتی مرتبط با رشته تان آماده کنید.

حرفه اتان را تغییر دهید:

اگر حرفه شما کمتر از آن چیزی است که در شان شما است یا متناسب با علایقتان نیست،

MBA  فرصت شکوفایی و آموزش مورد نیاز را برای تغییر حرفه تان به شما ارائه می دهد.

کسب و کار بسازید:

با یک دوره MBA شما می توانید همه کارهایی را که برای شروع یک تجارت نیاز دارید از نوشتن

Business Plan  گرفته تا تخمین ریسک سرمایه گذاری را خودتان انجام دهید.

آمارها نشان داده است که درصد شکست کسب و کارهای کوچکی که توسط فارغ التحصیلان MBA شروع می شود

۵۰% پایین تر از سایر تجارت ها است.

ویژگی های اصلی دوره مدیریت MBA

کلاس های مدیریت MBA در ساعات غیر اداری و در ۲ الی ۳ روز برگزار خواهد شد

در طول دوره علاوه بر دروس اصلی ، سمینارها و کارگاه های آموزشی مدیریتی جهت تقویت مهارت های کاربردی دانشجویان ارائه می شود

در ترم ۳ دوره تخصصی دانشجویان می توانند بر مبنای علاقه و یا حرفه خود گرایش مورد نظر را انتخاب نمایند

این مدرک پایه و گروه کاری،جهت کارمندان را پوشش می دهد و برای آنها افزایش حقوق و مزایا را در بر خواهد داشت

 

شرایط ثبت نام و تحصیل در دوره عالی مدیریت MBA

پذیرفته شدن در آزمون ورودی و مصاحبه حضوری

توضیحات : در این مصاحبه به تجربه کاری و سوابق تحصیلی متقاضی توجه می شود .

شرایط آموزشی

در پایان دوره گواهی نامه پایان دوره مورد تایید وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اعطاء می شود که قابل ترجمه رسمی بوده و قابل ارائه برای سازمان ها می باشد

حداقل نمره قبولی در هر درس ۱۲ و معدل دوره حداقل باید ۱۴ باشد

برگزاری کلاس ها به دو شکل است :     الف) پنجشنبه و جمعه            ب) روزهای هفته (در ساعات غیر اداری)

دانشجویان می توانند بابت شهریه از شرایط اقساط (با پرداخت چک) استفاده کنند

ساز و کار آموزش :

در این دوره سعی گردیده است نظام های سنتی و آموزشی مدیریت متحول گردد و آموزش ، محدود به " کلاس" و آموزش یکطرفه از جانب استاد نگردد . بلکه قصد داریم تا ابتدا تئوری های علوم مدیریتی را در سطح کلان به شما آموزش دهیم ، سپس در یک ساختار فرا کلاس با موردکاوی های (Case study) متعدد و تجزیه و تحلیل مورد های مختلف ، این تئوری ها را به چالش کشانیم تا فرآیند " کشش دانش " از جانب  دانش پذیران به ورطه عمل در آید .دراین فرآیند استاد به تنهایی مدری کلاس نیست بلکه دانشپذیران که از گروه ها و سطوح مختلف جامعه می باشند از تجربیات یکدیگر استفاده کرده و دانش اندوخته خود را در اختیار هم کلاس ها قرار می دهند .

نحوه پذيرش و ثبت نام

 • پذیرفته شدن در مصاحبه (در این مصاحبه به تجربه کاری و سوابق تحصیلی متقاضی توجه می شود)
 • حداقل نمره قبولی در هر درس ۱۲ و معدل دوره حداقل باید ۱۴ باشد
 • برگزاری کلاس ها به دو شکل است : الف) پنجشنبه و جمعه  ب) روزهای ميان هفته  (در ساعات غیر اداری)
 • شهريه: دانشجویان میتوانند بابت شهریه از شرایط اقساط ( با پرداخت چک ) استفاده کنند

 

دانستنیهایی درباره MBA

 

 • آیا می دانید فرق كارشناسی ارشد MBA با كارشناسی ارشدهای دیگر این است كه MBA رساله ندارد.
 • آیا می دانید بعد از آمریكا، انگلستان اولین كشوری بود كه MBA را ایجاد كرد.
 • آیا می دانید حقوق كسانی كه MBA خوانده اند در آمریكا 3/5 برابر كسانی است كه با همان تحصیلات و سن در موقعیت های دیگری كار می كنند.
 • آیا میدانید که MBA پرهزینه ترین رشته دانشگاهی در خارج کشور است و هزینه سالانه آن در برخی دانشگاهها به 70000 دلار در سال می رسد؟
 • آیا می دانید که MBA در دانشگاه هاروارد تنها رشته ای است که به دلیل اطمینان از اشتغال خوب فارغ التحصیلان آن در آینده تحت پوشش کامل وام CITIBANK آمریکا قرار دارد و دانشجویان کلیه هزینه های خود را از آنجا تامین می کنند؟
 • آیا می دانید که اکثر دانشگاههای آمریکا، کانادا و اروپا به دلیل تقاضای بسیار بالای داخلی به اتباع خارجی جهت MBA پذیرش نمی دهند؟
 • آیا می دانید در رشته MBA کل دروس، کلاس ها، تحقیقات و ارائه آنها باید به زبان انگلیسی باشد و حتی در کشورهایی مانند فرانسه، آلمان و روسیه هم با تمام تعصباتی که روی زبان اصلی شان دارند، MBA به زبان انگلیسی تدریس می شود.
 • آیا می دانید خصوصیت بارز دیگر MBA این است که علاوه بر درس های تئوری همراه با تحقیق Case Study ، بازیهای تجاری Business Games و ارائه نتایج در قالب Presentation و معمولا تز و کارآموزی می باشد

 

قبل از انتخاب MBA به این موارد دقت كنید

قبل از تصمیم گیری برای انتخاب این رشته، اگر شاغل هستید و باید هزینه زندگی را خودتان تامین کنید، حتما به این نکته فکر کنید که برای گذراندن این دوره نیاز به برنامه زمانی پیچیده و گذراندن یک زندگی سخت و پرکار دارید. درس ها به شدت وقت گیر هستند و هریک از دروس بیش از دروس کارشناسی وقت می گیرند. در نظر داشته باشید که باید زمان زیادی را در هفته برای مطالعه و انجام پروژه های درسی اختصاص دهید.

اگر زبان انگلیسی شما خوب نیست یا زبان خود را تقویت کنید و یا از خیر این دوره بگذرید چون احتمالا این رشته برای شما ساخته نشده است.

و در پایان اگر همسر و فرزند دارید مطمئن شوید می توانند با این مساله کنار بیایند که طی دو سالی که در این رشته تحصیل می کنید یا در منزل نخواهید بود و یا در ساعاتی هم که در منزل هستید به نظر می رسد که باز هم در منزل نیستید... چون زمانی برای مشارکت در زندگی نخواهید داشت.

توجه داشته باشید که رشته MBA بر خلاف سایر رشته های کارشناسی ارشد دارای 57 واحد درسی است که معادل دو دوره کارشناسی ارشد در رشته های دیگر است و باید در هر ترم 14 تا 16 واحد با این حجم را بگذرانید...

پس خوب فکر کنید...شرایط زندگی خود را در نظر بگیرید...و تلاش کنید...اگر مسیرتان را درست بروید احتمالا طی چند سال آینده مدیر ارشد یکی از سازمان های موفق کشورمان خواهید بود...

چه کسانی برای MBA اقدام نکنند:

- اگر از ثروت خوشتان نمی آید

- اگر روحیه رهبری ندارید و نمی خواهید به دست آورید و می خواهید همیشه پیرو باشید

- اگر فکر می کنید موفق شدن یا ثروتمند شدن شانسی است.

- اگر از شهرت خوشتان نمی آید و یا قدرت ریسک معقول ندارید.

- اگر فکر می کنید نمی توان بدون سرمایه و نفوذ یک شرکت بزرگ به وجود آورد.

و اگر باروحیه ای متواضع حاضر به تلاش برای رسیدن به اهداف متعالی نیستید بهتر است در رشته دیگری ادامه تحصیل دهید.